Szwajcarskie zegarki, tradycja i emocje
Szwajcarskie zegarki, tradycja i emocje

Ten kameralny alpejski kraj słynie z jakości produkowanych tu od wielu lat czasomierzy. Pochodzą z niego najsłynniejsze marki, których wartość wycenia się na miliardy franków.   Określenie „jak w szwajcarskim zegarku” wywołuje jedynie pozytywne konotacje, a marzeniem wielu jest posiadanie eleganckiego egzemplarza rodem z Alp.

Szwajcaria jest największym na świecie eksporterem zegarów. Z tego kraju pochodzą trzej słynni producenci czasomierzy: Rolex, Omega i Swatch, osiągający łącznie ponad połowę światowego obrotu tej gałęzi przemysłu. Pierwszy z wymienionych wytwórców zajmuje drugie miejsce na świecie, osiągając obroty na poziomie pięciu miliardów franków szwajcarskich. Markę Rolex zostawia w tyle jedynie firma Apple, oferująca smartwatche.Wartościowe marki
Dziesiątkę najbardziej wartościowych szwajcarskich marek zegarowych otwierają Rolex, Omega i Patek Philippe. W środku stawki znajdują się: Chopard, Longines, Breguet i Audemars Piguet. Zestawienie zamykają: Tissot, Vacheron i IWC. Markę Rolex, zajmującą pierwsze miejsce, wycenia się na ponad siedem miliardów CHF. Wszyscy producenci, którzy znaleźli się w wyróżnionej dziesiątce, to znani gracze, budujący od lat szwajcarski przemysł zegarowy. Nazwy ich marek kojarzą się w całym świecie z niezawodnością, wysoką jakością i ponadczasowym wzornictwem.Tradycja czy nowoczesność?
Ciekawostką jest to, że w 2017 r. po raz pierwszy sprzedano więcej smartwatchy niż tradycyjnych szwajcarskich czasomierzy. Czy oznacza to, że nowoczesność wygrywa z tradycją, a nowe rozwiązania technologiczne zastąpią niedługo zwykłe zegarki? Znawcy tematu zachowują spokój i  nie obawiają się, że te ostatnie odejdą do lamusa. Zwracają uwagę na to, że o ile smartwatche posiadają wiele dodatkowych funkcji (cenionych szczególnie przez młodsze pokolenia klientów) i traktowane są zazwyczaj czysto użytkowo, o tyle czasomierze tradycyjne wywołują emocje i niosą szczególne wartości. „Zegarki, które służą jedynie do tego, by mierzyć czas, stanowią szykowny dodatek, dopełniają elegancki wizerunek, dodają powagi, określają status społeczny. Są symbolem przywiązania do tradycji i oznaką szacunku do tego, co trwałe i ponadczasowe. Bywają elementami rodzinnych kolekcji. Służą latami i często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Są dobrem innej kategorii niż smartwatche, więc tak szybko nie utracą swoich miłośników.” – mówi Elżbieta Joanna Żurek, kreatorka polsko-szwajcarskiej marki zegarów GEROY.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl