Styl lat 50. i słynna fotografia
Styl lat 50-tych i słynna fotografia

Gdyby szukać zdjęcia, które najtrafniej definiuje styl lat 50. XX w., to bez wątpienia byłoby nim właśnie ono. Ukazało się w magazynie "Harper's Bazaar” w 1951 r. Jego autorką jest słynna amerykańska fotografka Toni Frisell. Uwieczniona na nim modelka to Lisa Fonssagrives. Zdjęcie czaruje niezwykłą aurą oraz wysublimowaną elegancją.
 

Ta fotografia przeszła do historii: nie tylko dzięki jej autorce, ale i modelce. Obie panie były słynnymi przedstawicielkami swoich profesji: pierwsza zrobiła karierę jako portrecistka i reportażystka, druga była jedną z supermodelek powojennej Europy. Obraz czaruje i przykuwa uwagę. Przedstawia scenę na dworcu Paddington w Londynie. Intryguje niewidocznym elementem, w stronę którego spogląda kobieta. Zdjęcie stanowi świetną ilustrację stylu lat 50. XX w. – nie tylko w fotografii, ale także w modzie. Czym charakteryzowała się elegancja tamtej epoki? Kim była tak pięknie sportretowana na tej fotografii Lisa Fonssagrives? Co wiemy o autorce zdjęcia Toni Frissell?

 

 

W stylu lat 50.
Fotografia świetnie ilustruje modę połowy XX w. Manifestem elegancji tamtych lat jest  dwuczęściowy kostium (uszyty prawdopodobnie z cienkiej tkaniny wełnianej), w jaki odziana jest modelka. Zestaw składa się z dopasowanego, odcinanego w pasie żakietu z małymi klapkami oraz ołówkowej spódnicy o długości za kolano. Modelka skomponowała go z golfem, co w tamtych latach było dość powszechne. W modzie lat 50. ważną rolę odgrywały pieczołowicie dobierane dodatki, a szykowne panie uzupełniały swój wizerunek obowiązkowym nakryciem głowy (na zdjęciu jest nim beret), rękawiczkami oraz obszernym płaszczem. Istotna była torebka, która w tamtej epoce była zgrabna, na krótkich rączkach i zapinana na klips. Mimo, że na fotografii nie widać obuwia, to jednak można domyślić się, że modelka ma na sobie klasyczne czółenka na obcasie. Warto przypomnieć, że kostium w tym samym stylu zagrał w wyreżyserowanym w 1958 r. przez Alfreda Hitchcocka filmie „Zawrót głowy” (znanym także po angielskim tytułem „Vertigo”). Wystąpił na głównej bohaterce filmu, granej przez Kim Novak.

 Lisa Fonssagrives – modelka
Ta eteryczna blondynka o subtelnych rysach była pierwszą supermodelką w historii powojennej Europy. Lisa Fonssagrives (1911-1992) urodziła się w Göteborgu jako Lisa Birgitta Bernstone. Pobierała lekcje baletu – najpierw w Berlinie, a potem w Paryżu. Jako fotomodelka zadebiutowała w latach trzydziestych (podobno przez przypadek). Pracowała z najlepszymi fotografami, do których należeli m.in.: Richard Avedon, Edgar de Evia, Man Ray, George Platt Lynes i Erwin Blumenfeld. Jej portrety zdobiły okładki magazynów: „Life”, „Vanity Fair”, „Harper's Bazaar”, „Vogue”. Świetnie prezentowała się w eleganckich kreacjach najlepszych projektantów. Ciekawostką jest, że sukcesy jako modelka osiągała jeszcze w latach sześćdziesiątych – kiedy miała już ponad pięćdziesiąt lat. Fotografia wykonana na dworcu Paddington to jeden z najsłynniejszych portretów Lisy Fonssagrives.


Toni Frissell – fotografka
Autorką tego słynnego zdjęcia jest znana amerykańska artystka Toni Frisell (1907-1988). Zasłynęła jako autorka portretów, do których pozowali jej m.in.: Frida Kahlo, Jackie i John F. Kennedy, Liz Taylor, Lilli Palmer, Mike Todd, Rex Harrison. Zachwyt wzbudzały czarno-białe zdjęcia, na których uwieczniała modę. Twierdziła zresztą, że ta dziedzina twórczości jest sztuką. Toni Frisell była również świetną reportażystką. Uznanie zdobyły jej fotografie z czasów drugiej wojny światowej. Zdjęcie wykonane na dworcu Paddington, na którym tak pięknie pokazała Lisę Fonssagrives, należy do najbardziej znanych dzieł artystki. Oprócz tego obrazu prezentujemy kilka innych fotografii Toni Frisell. Portret kobiety w stroju do tenisa wykonany został i opublikowany w „Harper’s Bazaar” w 1947 r. Zdjęcie modelek w  kostiumach kąpielowych pojawiło się w tym samym magazynie w 1950 r. Portret kobiety w wieczorowej sukni powstał w 1949 r. w Waszyngtonie.

 
Fotografie: Toni Frisell, reprodukcje: Wikimedia Commons.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl